top of page

Balıkpazarı Projesi

 

KÜNYE

TİP: Ticari, Kamusal

YER: İstanbul 

Statü: Yapım Aşamasında

İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Yıl: 2021

Ekip::

Tuna Han Koç

Zeynep Altınbaşlı  

Yardımcılar:

Ezgi Üzümcü

Merve Akbay

Elif Naz Kamanlı

 

Kentsel Örtü- Varolanın Üstünü Örtmek 

Alandaki kıyı kullanımı karakteri incelendiği, proje alanın rekreaktif potansiyellerinden ziyade bir geçiş transfer ve otopark alanı olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bir üst ölçekte alanın kuzeybatı ve kuzeydoğu yönündeki kıyı rekreatif kullanımlarının sürdüğü görülmektedir. Öte yandan, proje alanın mevcut durumunun her iki yönde süren rekreatif kıyı kullanım karakterini kesintiye uğrattığı tespit edilmiştir.

Bu bağlamda proje, kurgusu kıyı kullanımı sürekliliğinin tekrar araştırılması; su, insan, kent arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi üzerine kurulmuştur. İnşa edilecek balıkçılar çarşısı da bu bağlamda ticaret karakteriyle birlikte balık ve balıkçılık kültürüyle kentlinin karşılaştığı, ve farkındalık kazandığı bir yer olarak tasarlanmıştır.

Balıkçılar çarşısı yapısı, mevcut yapının kullanım alışkanlıklarının da sürdürüldüğü bir şekilde kurgulanmıştır. Özellikle halihazırdaki balık alışverişi kurgusu korunmakla birlikte yapının devamlı ve geçici kullancıları için alternatifler (çayocağı, ıslak hacim, yeme-içme alanları) üretilmiştir. Alandaki mevcut ağaçlar yerinde korunmuş ve peyzaj alanında düzenlemeler yapılmıştır.

bottom of page